• LOGIN
  • Brak produktów w koszyku.

Jak zabezpieczyć taile przed zniszczeniem – longboardowy poradnik

Podczas tricków tail uderza o twarde podłoże i zdziera się. Gorszą rzeczą jest, jak jedziemy sobie na desce, a ta nagle wyskoczy nam spod nóg i uderzy w krawężnik, lub słupek. Często gęsto taka kraksa kończy się wgnieceniem i tzw. czipsem – deska w tym miejscu rozwarstwia się i odpada kawałek blatu.

Masz dwa rozwiązania:  jedno to katowanie dechy, gdzie każdy urwany kawałek to powód do dumy (ślad historii, którą deska przeżyła razem z nami). Drugie w którym zabezpieczasz deskę przed każdym możliwym uszkodzeniem, wodą, tornadem i Świętą Inkwizycją.

Jak zabezpieczyć taile deski?

Otóż jest na to kilka sprytnych sposobów.

Tail guardy

Różne firmy robią różne tail guardy. Powiedzmy, że na potrzeby tego artykułu przyjmiemy, że tail guard to rodzaj większej podkładki, która chroni przód deski przed uderzeniem. Na poniższym zdjęciu dokładnie widać o co chodzi. Wygodne i praktyczne – macie podkładkę pod truck, a jednocześnie chronicie taila. Mogą być plastikowe lub metalowe.Jak zabezpieczyć taile deski

Ochraniacze wkręcane

Rzecz podobna do takich, jakie kiedyś miały stare deski skateboardowe przystosowane do raili i bowli. Bardzo dobrze chroni przed zużyciem podczas ollie czy flipów, jednak zupełnie zmienia zachowanie deski podczas lotu, co odstręcza większość zainteresowanych. No i wygląda trochę jak zabawka dla dzieci 😉

Jak zabezpieczyć taile deski

Uszczelka / wąż ogrodowy

Przecinasz wzdłużnie wąż ogrodowy, nakładasz go na tail i przymocowujesz trytytkami albo w przedniej dziurze (w wypadku drop-through), albo w przednich dziurkach do montowania (w przypadku topa). Fajne, praktyczne, trwałe – ale raczej już nie poskaczesz.

Taśma typu Silver Tape

Tego sposobu używam na co dzień (bo lubię dbać o deskę 😉 ). Po prostu obklejasz od spodu tail kilkoma warstwami srebrnej taśmy i gotowe! Można śmigać. W razie wytarcia wystarczy odkleić i nakleić nowe plastry. Tanie, wygodne, nie zmienia nic w zachowaniu deski, spokojnie można robić ollie – tylko wygląda średnio, takie postrzępione kawałki taśmy. No ale coś za coś!

Deska do krojenia

Z cienkiej deski do krojenia (np. z jakiegoś marketu) wycinasz pasek o długości taila i szerokości deski, a potem przyklejasz do deski mocną dwustronną taśmą montażową. Działa zupełnie jak zderzak – twardy plastik pochłania większość energii, taśma tłumi uderzenie. Fajne, bardzo estetyczne i tanie – tylko deska lubi się odkleić i zostaje wtedy niefajna biała pianka z taśmy do odrywania.

Kedra – lista krawędziowa

Ochrona do krawędzi np. jakiejś blachy, żeby nie uszkodzić kabli elektrycznych. Jest to używane w przemyśle. Całość jest gumowa, a w środku są metalowe druty, które trzymają całość na desce. Trzyma się dobrze i nie rysuje powierzchni. Łatwe do zdjęcia i założenia. Są różne szerokości tej osłony. Co do ceny – 1 m za 4 € plus 3.90 za wysyłkę w Niemczech. Są też firmy sprzedające sprzęt skate-/longboardowy, które żądają 17 euro za 50 cm (sic!!!). Ja kupiłem to na ebay u gościa, który sprzedaje resztki. Na pewno da się to kupić też w Polsce – prawdopodobnie w sklepach motoryzacyjnych. Tylko trzeba poszukać.

0 rrrrrJak zabezpieczyć taile przed zniszczeniem - longboardowy poradnik"

Leave a Message

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Hator Group © 2017